Journey Towards Peace

+1 (914) 508-9871 gps@globalpeacechain.org

Kürt gençleri İstanbul’daki zirveye Kürdistan bayrağıyla katıldı

Kürt gençleri İstanbul’daki zirveye Kürdistan bayrağıyla katıldı

Azat Altun / İSTANBUL – Kürt gençleri, İstanbul’da düzenlenen Küresel Barış Zirvesi’ne Kürdistan Bayrağı ve ulusal kıyafetlerle katıldı.

2020 Küresel Barış Zirvesi, 15-18 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşti.

75 ülkeden temsilcinin katılımıyla gerçekleşen Zirve’ye Kürdistan Bölgesi’nden gençler de katıldı.

Kürdistan Bayrağı ile ulusal Kürt kıyafetleriyle Zirve’ye katılan Kürt gençleri barışın öneminden ve savaşın son bulması gerektiğinden söz etti.

Kürdistan Bölgesi adına Zirve’ye katılan Duhoklu Muhammed Mesih, “Gerçekleşen Zirve’de, DAİŞ’e karşı eşi benzeri görülmeyen bir savaş yürüten; örgütü yenen ve Ortadoğu’da örgütün tehdidini ortadan kaldıran Kürdistan Peşmergelerinden bahsettik” dedi.

K24’e konuşan Mesih, devletlere çağrıda bulunduklarını belirterek, barışı sağlamaları gerektiğini söylediklerini ve Kürtlerin devlet olmak hakkının olduğunu dile getirdiklerini vurguladı.

Türkiyeli yetkililere seslendiklerini söyleyen Mesih, şunları dile getirdi:

“Türkiyeli yöneticilere savaşa son vermesi ve barışı tesis etmesi çağrısında bulunduk. Tek gerçeklik var: Ölüme kadar komşuyuz. Artık annelerimizin ağlaması ve çocuklarının öldürülmesi son bulsun. Her ulus özgürce yaşamalı. Dolayısıyla Kürtlerin devlet olma ve özgürce yaşama hakkı var.”

K24’e konuşan Diyarbakırlı Jiyan Demir, “Diyarbakır’dan Zirve’ye katıldım, kuzeyden bir tek ben katıldım. Güneyden arkadaşlarımız da var. Gençler farklı ülkelerden buraya gelerek barışın tesisi hakkında konuştu. Biz de Kürt ulusu için ses olmaya geldik” ifadelerini kullandı.

Share This Post

JOIN US

&

Spread Peace Around The World

Get Started
  • 116 Country Directors
  • 3486 Ambassadors
  • 33 Our Partners

Our Partners

Sign up for Newsletter

Subscribe our Newsletter and stay in touch by notify our news and stay with us.